صفحه اصلی / آموزش ها / تست آشنایی با انواع فیلتر تصفیه آب یخچال؛ معرفی فیلترهای معمولی، آنتی باکتریال، درونی و بیرونی

تست آشنایی با انواع فیلتر تصفیه آب یخچال؛ معرفی فیلترهای معمولی، آنتی باکتریال، درونی و بیرونی

انواع فیلتر های یخچال

مقدمه انواع فیلتر تصفیه آب یخچال

اکثر اوقات آبی که در تصفیه خانه‌های محلی مورد تصفیه قرار می‌گیرد و به منازل ما می‌رسد، دارای عناصری مانند کلر یا کلرامین است. این مواد شیمیایی غالبا برای تصفیه آب خانگی و از بین بردن آلاینده‌هایی که باعث بیماری مردم می‌شوند، استفاده می‌شوند. با این حال بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که حتی پس از حذف باکتری‌ها، هنوز آثار دارویی و حتی میکروب‌هایی در آب وجود دارد که می‌توانند باعث بروز بیماری شوند. علاوه بر این، فلزات سنگینی مانند جیوه و سرب هنوز در مناطق خاصی از کشور که فاقد زیرساخت‌های لازمه هستند و از امکانات پیشرفته شهری محروم اند، به چشم می‌خورد. به همین دلیل امروزه شاهد ظهور انواع فیلتر تصفیه آب یخچال در سراسر جهان هستیم.

چه در روستایی خوش آب و هوا زندگی کنید و چه در شهری صنعتی، فیلترهای آب نصب شده در خانه شما می‌توانند به حذف برخی از آلودگی‌هایی که در بالا ذکر کردیم (مانند طعم و بوی کلر) کمک کنند. با استفاده از فیلتر تصفیه آب، می‌توانید هر روز از آب آشامیدنی تمیز و شاداب لذت ببرید و به محیط زیست نیز کمک کنید. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی انواع فیلتر تصفیه آب یخچال بپردازیم و کارکرد هر یک را به تفکیک نوع بیان کنیم. با ما همراه باشید.

فیلتر یخچال چه وظایفی دارد؟

همانطور که پیش از این گفتیم، فیلتر یخچال وظیفه جلوگیری از ورود رسوبات، ذرات مضر و شن را به داخل سیستم آب یخچال بر عهده دارد. به بیان ساده انواع فیلتر تصفیه آب یخچال برای تصفیه آب در مخزن مخصوص یخچال به کار می‌روند.

امروزه فیلتر یخچال به عنوان یکی از امکانات موجود در یخچال‌های جدید که قابلیت اتصال مستقیم به آب شهری دارند، تعبیه می‌شود. تمامی ذرات معلق، عناصر، سموم و ترکیبات شیمیایی موجود در آب که هم سلامتی انسان را به خطر می‌اندازد و هم به مرور زمان کارایی یخچال را مختل می‌کند، با فیلتر یخچال از میان برداشته می‌شود. آشنایی با کارکرد فلیتر یخچال در فهم بهتر استفاده از این قطعه در انواع یخچال‌های جدید، کمک شایانی به شما خواهد کرد.

معرفی انواع فیلتر تصفیه آب یخچال

نمونه‌های متنوع فیلتر یخچال برای نصب در یخچال‌های گوناگون طراحی شده است. هر یک از این نمونه‌ها با دارا بودن ویژگی‌های منحصر به فردشان در تصفیه آب یخچال و ممانعت از رسوب گذاری لوله‌های اصلی، تاثیر بسزایی دارند. به طور کلی فیلترها براساس کارکردی که برای یخچال ارائه می‌دهند در دسته‌بندی زیر معرفی می‌شوند.

فیلترهای معمولی یخچال

در سیستم بعضی از یخچال‌ها یک عدد فیلتر معمولی تعبیه شده است. این نوع فیلتر‌ها حاوی پودر زغال یا کربن فعال هستند که وظیفه جذب ذرات آلوده آب را به عهده دارند. این مدل از انواع فیلتر تصفیه آب یخچال، تنها قادر به حذف ذرات معلق موجود در آب و سختی آب هستند.

فیلترهای آنتی باکتریال یخچال | انواع فیلتر تصفیه آب یخچال

همانطور که از نام این نوع فیلترها پیداست، فیلتر آنتی باکتریال وظیفه گرفتن سختی آب و حذف باکتری‌های بیماری زا را به عهده دارد. تشخیص ذرات کوچک آلودگی و تصفیه آنها از بارزترین ویژگی‌های این نمونه فیلتر است.

فیلترهای بیرونی و درونی یخچال

جدیدترین نوع فیلتر تصفیه آب در دو حالت بیرونی و درونی ساخته شده که هر یک در محل منحصر به خودشان در یخچال قابل نصب هستند. فیلتر بیرونی یخچال در خارج یخچال و مستقیما روی شیلنگ ورودی آب قرار می‌گیرد. برخی از یخچال‌های نسل جدید تنها دارای این نوع فیلتر هستند. اما فیلتر درونی یخچال، در داخل و زیر سقف یخچال یا در کنار جا میوه‌ای قرار می‌گیرد.

در یخچال‌های ساید امروزی اغلب هر دو نوع فیلتر داخلی و خارجی به کار می‌رود، اما ممکن است در برخی از آنها فقط یکی از این‌ فیلترها به کار رفته باشد. در صورتی که یخچال شما فقط دارای فیلتر داخلی است، بهتر است برای نصب یک فیلتر خارجی در مسیر آب ورودی به یخچال اقدام کنید؛ با این کار، کیفیت آب مصرفی شما بالاتر رفته و عمر فیلتر داخلی یخچال‌تان افزایش می‌یابد.

معرفی انواع فیلتر تصفیه آب یخچال موجود در بازار

انواع فیلتر بیرونی یخچال

برای تصفیه آب بیرونی یخچال می‌توان از سه نوع فیلتر زیر استفاده نمود:

۱. فیلتر پلی پروپلین (PP)

فیلتر پلی پروپلین به عنوان سدی در برابر مواد جامد موجود در آب مانند ماسه، شن، لجن، زنگ زدگی، رسوبات و سایر مواد جامد معلق که اندازه آنها بزرگتر از 5 میکرون است، عمل می‌کند و آب آشامیدنی تمیز و عاری از مواد جامد معلق برای شما فراهم می‌آورد. این فیلتر صرفا آب را از لحاظ فیزیکی تصفیه می‌کند. ازجمله فیلترهای PP که امروزه در بسیاری از یخچال‌ها و تصفیه خانه‌های خانگی استفاده می‌شود، می‌توان فیلتر PP آکوا نوترون را نام برد.

۲. فیلتر کربن گرانول

فیلتر کربن فعال گرانول (GAC) که به عنوان فیلتر UDF هم شناخته می‌شود، پس از فیلتر الیافی پلی پروپیلن (P.P) به عنوان فیلتر مرحله دوم در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی نصب می‌شود. آبی که به این فیلترها وارد می‌شود، باید فاقد هر گونه مواد جامد معلق باشد؛ به همین دلیل ضروری است یک فیلتر پلی پروپیلن در مرحله قبل از این فیلتر استفاده ‌شود. وظیفه این فیلتر حذف کلر، مواد آلی شیمیایی، گازهای شیمیایی محلول در آب، مشتقات کلر مانند تری هالو متان‌ها، آفت کش‌ها، بو و طعم نامطبوع از آب است. فیلتر کربن فعال گرانول با جذب کلر و آلاینده‌های زیر 5 میکرون مانند گرد و خاک و زنگ لوله‌ها، طول عمر دستگاه تصفیه آب را نیز افزایش می‌دهد. انواع آن با نام‌های سی سی کا و توسکو و… در بازار موجود است.

انواع فیلتر تصفیه آب یخچال

۳. فیلتر کربن بلاک یا کربن جامد

فیلتر کربن جامد، ذرات فیزیکی رد شده از مراحل قبل، کلر و مواد شیمیایی باقی‌مانده، فلزات سمی و سنگین مانند سرب، رنگ و بو و مزه نامطبوع آب را حذف می‌کند. این فیلتر قدرت بیشتری نسبت به سایر فیلترهای پیشین داشته و برای اطمینان از اینکه آلاینده‌های مضر وارد سیستم تصفیه آب نمی‌شوند، به کار می‌رود. انواع فیلتر تصفیه آب یخچال از نوع کربن جامد، می‌توان به فیلترهای کربنی هوزینگی و کربنی خطی اشاره کرد.

انواع فیلتر درونی یخچال

انواع فیلتر تصفیه آب یخچال از نوع درونی در دو دسته موشکی و لیوانی تقسیم می‌شوند.

۱. فیلتر موشکی

این نوع فیلتر از پلاستیک فشرده شده و بهداشتی ساخته می‌شود. فیلتر موشکی وظیفه حذف عناصری مانند کلر، آترازین، کیست، بنزن، آزبست، لیندان، کلروبنزن، کربوفوران، جیوه، سرب، رنگ، بو و طعم بد آب را بر عهده دارد. این نوع فیلتر دارای استانداردهای بین‌المللی نظیر NSF است و متناسب با مدل‌های مختلف یخچال از قبیل فیلتر موشکی سر پهن و موشکی سر نازک طراحی شده است.

۲. فیلتر لیوانی

فیلتر لیوانی یخچال، وظیفه حذف ناخالصی‌هایی از قبیل کلر، جیوه، بنزن، کروفوران، شن‌ ریزه و هر عنصر پیش‌ بینی نشده‌ای که درون فیلتر به دام می‌افتد، را بر عهده دارد. این نوع فیلتر تصفیه آب که در داخل یخچال نصب می‌شود، از نظر کارکرد عاری بودن آب را از هر گونه ناخالصی تضمین می‌کند. از انواع مدل‌های فیلتر لیوانی می‌توان آکوا پیور و فیلتر آتلانتیس را نام برد.

انواع فیلتر تصفیه آب یخچال
علت روشن شدن چراغ فیلتر یخچال چیست؟

زمانی که چراغ فیلتر یخچال شما روشن یا قرمز می‌شود، به این معناست که طول عمر فیلتر فعلی یخچال شما رو به اتمام است و زمان تعویض آن فرا رسیده و بایستی زودتر درصدد تعویض آن برآیید.

عدم تعویض به موقع فیلتر یخچال باعث ایجاد چه مشکلاتی می‌شود؟

نکته مهم در رابطه با فیلترها، تعویض به موقع آنها است؛ چرا که در صورت عدم تعویض به موقع آنها، مواد و آلاینده‌های تصفیه شده‌ موجود در آن اشباع شده و کار تصفیه را مختل می‌کند. ‌علاوه بر این، پس از گذشت زمان استفاده از انواع فیلتر تصفیه آب یخچال، باکتری‌ها در آن رشد کرده و باعث آلودگی آب می‌شود. همچنین کاهش فشار آب ممکن است باعث بروز اختلال در شیر برقی و حتی سوختن آن شود که در این صورت تعمیر آن هزینه سنگینی را به دنبال خواهد داشت.

علت خروج آب تیره و بعضا سیاه رنگ از فیلتر یخچال چیست؟

با توجه به اینکه در ساخت فیلترهای جدید یخچال از کربن فعال و زغال استفاده می‌شود، به همین دلیل هنگامی که آب برای اولین بار از آنها عبور می‌کند، به رنگ سیاه خارج می‌شود. در صورتی که این موضوع یکی از معیارهای اطمینان از صحت و جدید بودن فیلتر تازه به شمار می‌آید.

انواع فیلتر درونی یخچال چه می باشند ؟

فیلتر های موشکی و فیلتر های لیوانی ، جز فیلتر های داخلی یخچال می باشند .

درباره نویسنده :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *