صفحه اصلی / آموزش ها / انواع فن یخچال را بشناسید + همه نکات مهمی که باید در این رابطه بدانید

انواع فن یخچال را بشناسید + همه نکات مهمی که باید در این رابطه بدانید

انواع فن های یخچال

مقدمه انواع فن یخچال

انواع فن های یخچال به کار رفته، وظیفه خنک کردن و گردش هوا را در یخچال به عهده دارند. ماهیت یخچال یعنی خنک بودن و در نتیجه نیاز است که به طور مرتب هوای گرم داخل آن از بین برود و همچنین برای جلوگیری از خراب شدن مواد غذایی، همیشه باید هوای داخل یخچال سرد باشد. در این متن می‌خواهیم درباره انواع فن‌ها و نحوه تعویض هر یک صحبت کنیم، بنابراین تا انتها همراه ما باشید.

انواع فن های یخچال

فن کندانسور یخچال چیست

به عنوان اولین فن یخچال و یکی از مهم‌ترین آن‌ها باید فن کندانسور را نام برد. این نوع فن در خارج از یخچال قرار دارد و مخصوصا اگر یخچال خود را به تازگی خریده‌اید، به احتمال زیاد این فن در آن قرار دارد. فن کندانسور در داخل رادیاتور خنک کننده قرار دارد و توری که اطراف آن را پوشانده است؛ از افتادن اشیا به داخل رادیاتور جلوگیری می‌کند.

برای اطلاع از سالم بودن فن باید میزان گرما یا سرمای یخچال را بررسی کنید و یا به زمان خاموش و روشن شدن یخچال توجه کنید و اگر زمان بین آن کوتاه بود، یعنی فن کندانسور شما نیاز به تعمیر دارد. حتی اگر صدای یخچال غیرعادی است و یا برای شما مزاحمتی ایجاد می‌کند؛ یعنی این فن نیاز به بررسی دارد.

فن اواپراتور در یخچال

وظیفه فن اواپرتور این است که هوای خنک را از کویل‌های تعبیه شده در پشت یخچال به جایگاه ذخیره سازی غذا به گردش در بیاورد. بنابراین اگر داخل یخچال شما به اندازه کافی خنک نیست یا یخ به سرعت تشکیل نمی‌شود؛ یعنی فن اواپراتور یخچال شما به مشکل خورده است. برای تعمیر و تعویض این فن باید یخچال را خاموش کرده و مواد غذایی را از آن خارج کنید. اکنون نوبت خارج کردن فن خراب و سپس جایگذاری فن اواپراتور سالم است. در این مسیر دقت کنید که به پره و گیره نگهدارنده آسیبی وارد نشود و در انتها نیز گیره را متصل کنید.

فن کمپرسور یخچال

همانطور که می‌دانید موتور یخچال در قسمت پشت یخچال قرار دارد و بنابراین فن کمپرسور که وظیفه خنک کردن موتور را دارد نیز در پشت و خارج یخچال است. اگر زمان طولانی است که از این یخچال استفاده می‌کنید و فن آن دچار مشکل شده است، بهترین راه این است که آن را تعویض کنید. البته بهتر است که از یک فرد متخصص کمک بگیرید تا موانعی که بر سر راه پروانه فن قرار دارد را از بین ببرد و سپس به درستی فن جدید را داخل یخچال بگذارد. اگر می‌خواهید از آسیب به انواع فن های یخچال جلوگیری کنید، باید به طور مرتب آن‌ها را تمیز کنید.

فن داخلی یخچال | انواع فن های یخچال

فن داخلی یخچال همانطور که از اسم آن مشخص است، در محفظه داخلی وجود دارد و به خنک کردن هوای داخل و در نتیجه منجمد شدن مواد غذایی کمک می‌کند. درنتیجه اگر هوای داخلی یخچال گرم شده است و فرایند یخ زدن مواد داخل یخچال به کندی انجام می‌شود، ممکن است که مشکل از فن داخلی باشد. بنابراین بهتر است که از تعمیرکارهای متخصص بخواهید که فن را بررسی کنند و در صورت نیاز آن را تعمیر و یا با یک فن جدید تعویض کنند.

انواع فن های یخچال

حرف پایانی

اکنون شما با انواع فن های یخچال آشنا شده‌اید و می‌دانید که هر کدام چه قسمتی از یخچال را خنک می‌کنند. همچنین می‌دانید که مشکلات غیرعادی پیش آمده در یخچال و سیستم خنک‌کنندگی آن، به دلیل کدام یک از فن های یخچال است. اما باید گفت که در صورت مشاهده هر نوع صدا یا تغییر دمای یخچال بهتر است با افراد پشتیبانی و متخصص تماس بگیرید و کار تعمیر و تعویض این فن را به آن‌ها بسپارید.

انواع فن های یخچال چه می باشند ؟

انواع فن یخچال شامل فن کندانسور یخچال ، فن اواپراتور یخچال ، فن کمپرسور یخچال و فن داخلی یخچال می باشند

به صورت کلی علایم خرابی انواع فن های یخچال چیست؟

سروصداهای غیرعادی از یخچال، تولید نکردن هوای سرد و در نتیجه ایجاد هوای گرم در یخچال و سوختن موتور

قیمت  فن یخچال چقدر است؟

انواع فن های یخچال قیمت‌های مختلفی دارند. برای اطلاع از قیمت مناسب بهترین برند فن به سایت‌های معتبر و شرکت‌های عرضه‌کننده مراجعه کنید.

به چه علت فن های یخچال از کار می‌افتد؟

این موضوع می‌تواند دلایل مختلفی مانند نوسانات برق، وارد شدن گردوغبار به داخل فن، فرسودگی فن یخچال، ضربه خوردن به فن های پشت یخچال، عدم سرویس و روغن‌کاری فن ها داشته باشد.

درباره نویسنده :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *