صفحه اصلی / آموزش ها / با کاربرد قطعات ماشین لباسشویی و ظرفشویی آشنا شوید + تمامی نکات مهم

با کاربرد قطعات ماشین لباسشویی و ظرفشویی آشنا شوید + تمامی نکات مهم

قطعات ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی

مقدمه

قطعات ماشین لباسشویی و ظرفشویی در طول زمان ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشند و در صورت آشنایی با کاربرد قطعات، می‌توان به راحتی مشکل ماشین‌ها را متوجه شد و سپس آن را برطرف کرد. هر کدام از قطعات این ظرفشویی و لباسشویی یک وظیفه‌ای به عهده دارند و در صورت اختلال در عملکرد هر یک، این دستگاه‌ها نمی‌توانند به درستی کار کنند. بهترین زمان است که با خواندن این مطلب، دستگاه ماشین لباسشویی و ظرفشویی خود بیشتر بشناسید.

قطعات ماشین لباسشویی

میکروسوئیچ در ماشین لباسشویی و ظرفشویی

اگر ماشین لباسشویی شما سالم باشد، در هنگام شست‌وشو نباید درب دستگاه باز شود. در صورت مواجهه با این مشکل، یعنی میکروسوئیچ ماشین لباسشویی به مشکل خورده است. سیم‌های این قطعه در درب ماشین لباسشویی وجود دارد و برای تشخیص آن، ابتدا دو سیم پشت درب دستگاه لباسشویی را بوسیله آومتر بررسی کنید. اگر در هنگام باز و بسته شدن درب دستگاه و برخورد سیم با آومتر، تغییری را مشاهده نکردید؛ یعنی این قطعه نیاز به تعمیر دارد.

میکروسوئیچ در ماشین ظرفشویی در قسمت پایین دستگاه وجود دارد. اگر دستگاه شما مشکل نشتی آب را داشته باشد، این آب در قسمت پایین دستگاه ظرفشویی جمع می‌شود و پس از بالا آمدن شناور یونولیتی، میکروسوئیچ اخطار تخلیه را به دستگاه می‌دهد تا از ایجاد مشکل و آسیب به آن جلوگیری کند.

شیر برقی در قطعات ماشین لباسشویی و ظرفشویی

همانطور که می‌دانید شستن لباس‌ها در ماشین لباسشویی و تمیز کردن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی نیاز به آب دارد. بنابراین شیر برقی ورود آب به این دستگاه‌ها را بررسی می‌کند. اگر مشاهده کردید که آب وارد ماشین‌ها‌ نمی‌شود؛ شیر برقی را در دستگاه خود پیدا کنید و با وصل کردن مستقیم سیم‌های آن به برق، از مشکل آن مطمئن شوید و سپس اقدام به تعمیر کنید.

هیدرواستات بعنوان یک قطعه در دستگاه | قطعات ماشین لباسشویی

هیدرواستات به عنوان یک قطعه کنترل کننده میزان آب در دستگاه‌ها به کار می‌رود؛ یعنی سطح آب را در مقدار مشخص نگه می‌دارد. بنابراین اگر متوجه نشت و خروج آب از ماشین لباسشویی و ظرفشویی شده‌اید، باید هیدرواستات آن دستگاه را بررسی کنید. در داخل این قطعه، دو پیچ وجود دارد که شما با چرخاندن آن‌ها می‌توانید میزان ارتفاع آب را تنظیم کنید.

المنت در قطعات ماشین شست‌وشو

از جمله قطعات ماشین لباسشویی و ظرفشویی که وظیفه گرم کردن آب را دارند، قطعه المنت است. اگر می‌خواهید لباس و ظرف‌ها بعد از شست‌وشو به طور کامل تمیز شده باشند، باید سالم بودن این قطعه را بررسی کنید؛ زیرا وجود آب گرم یکی از دلایلی است که باعث از بین رفتن چربی و لکه‌ها می‌شود. برای بررسی آن نیز به یک آومتر و چراغ سری نیاز دارید.

وظیفه ترموستات چیست

عملکرد ترموستات و المنت به یکدیگر وابسته است؛ یعنی در هنگام بالا رفتن دمای آب، ترموستات فعال می‌شود و از گرم شدن بیشتر آب توسط المنت جلوگیری می‌کند و زمانی که دمای آب کاهش می‌یابد، ترموستات باعث به کار افتادن مجدد المنت و در نتیجه باعث افزایش دمای آب ماشین لباسشویی و ظرفشویی می‌شود.

پمپ تخلیه در دستگاه لباسشویی و ظرفشویی

زمانی که کار شست‌وشو در ماشین لباسشویی و ظرفشویی تمام شده است، پمپ تخلیه باعث خروج آب کثیف و آلوده از دستگاه می‌شود. بنابراین اگر بعد از اتمام شست‌وشو متوجه باقی ماندن آب آلوده در دستگاه شدید، باید سیم و پره‌های پمپ را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعمیر یا تعویض کنید.

موتور به عنوان یک قطعه مهم

موتور یکی از مهم‌ترین قطعات ماشین لباسشویی و ظرفشویی است که در صورت خرابی آن، دستگاه شما دیگر به درستی کار نمی‌کند و عملکرد شستن و خشک کردن را به طور کامل انجام نمی‌دهد. در صورتی که موتور دستگاه به مشکل بخورد، باید یک فرد متخصص آن را تعمیر کند. بنابراین اگر در این زمینه تخصص ندارید، بررسی موتور را انجام ندهید.

سخن پایانی قطعات ماشین لباسشویی

در این متن درباره انواع قطعات ماشین لباسشویی و ظرفشویی صحبت کردیم و اکنون می‌دانید که هر کدام از مشکلات احتمالی در دستگاه‌ها به کدام یک از قطعات مرتبط است. البته در آخر باید به این نکته اشاره کرد که این اطلاعات صرفا برای آشنایی شما بوده است و در صورت مواجهه با هر کدام از موارد گفته شده، بهتر است از یک فرد متخصص و ماهر کمک بگیرید تا حرفه‌ای و بدون ایجاد خسارت بیشتر، ماشین را تعمیر کند.

چگونه می‌توان قطعات ماشین لباسشویی و ظرفشویی را تهیه کرد؟

قطعات ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی را باید از فروشگاه‌های معتبر این قطعات را تهیه کنید تا از کیفیت آن‌ها مطمئن باشید.

در صورت خرابی هر کدام از قطعات ماشین ظرفشویی و لباسشویی باید چه کرد؟

اگر دستگاه‌های شما دچار مشکل شدند، بهترین راه این است که با تعمیرکار تماس بگیرید. زیرا در صورتی که قطعه‌ای به درستی تعمیر نشود، می‌تواند یک مشکل کوچک را به خسارت بزرگی تبدیل کند.

وظیفه ترموستات در ماشین ظرفشویی و لباسشویی چیست؟

عملکرد ترموستات و المنت به یکدیگر وابسته است؛ یعنی در هنگام بالا رفتن دمای آب، ترموستات فعال می‌شود و از گرم شدن بیشتر آب توسط المنت جلوگیری می‌کند و زمانی که دمای آب کاهش می‌یابد، ترموستات باعث به کار افتادن مجدد المنت و در نتیجه باعث افزایش دمای آب ماشین لباسشویی و ظرفشویی می‌شود.

شیر برق ورودی آب ماشین ظرفشویی و لباسشویی چیست؟

همانطور که می‌دانید شستن لباس‌ها در ماشین لباسشویی و تمیز کردن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی نیاز به آب دارد. بنابراین شیر برقی ورود آب به این دستگاه‌ها را بررسی می‌کند.

  

درباره نویسنده :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *