صفحه اصلی / آموزش ها / پمپ آب خانگی چیست؟ به همراه همه نکاتی که باید درباره آن بدانید

پمپ آب خانگی چیست؟ به همراه همه نکاتی که باید درباره آن بدانید

پمپ آب خانگی

در چند دهه اخیر به دلیل افزایش روز افرون جمعیت، در کشور ما و سایر کشور ها  استفاده و نیاز به آب مصرفی در منازل و مکان‌های اداری و غیراداری نیز افزایش یافته است. همچنین به دلیل بالا رفتن سطح بهداشت نیز نیاز به آب کافی با فشار مناسب برای عموم مردم لازم است. بنابر این دلایل استفاده از پمپ آب خانگی در محل های مختلف و حتی خانه ها یکی از بهترین راه های برطرف کردن این نیاز اصلی و اساسی است.

پمپ آب خانگی چیست؟

همه می‌دانیم که انسان برای زنده ماندن باید به طور منظم منبع آب داشته باشد. اکثر مردم می‌بینند که آب در آشپزخانه ها، حیاط‌ها و باغ‌هایشان جاری است، اما هرگز در مورد چگونگی رسیدن آب به منازلشان فکر نکرده‌اند. در بیشتر موارد، پمپ های آب وظیفه پمپاژ آب به منازل مسکونی، ساختمان‌های اداری، شرکت‌ها و… را بر عهده دارند؛ بنابراین اطمینان از دسترسی همه به آب سالم و تمیز با این روش حاصل می‌گردد. در این مطلب می‌خواهیم شما را بیشتر با این دستگاه کارآمد آشنا کنیم.

پمپ آب خانگی

چگونگی کارکرد

به طور کلی عملکرد پمپ آب به این شیوه است که نیروی الکتریستیه را دریافت کرده و آن را به نیروی مکانیکی تبدیل می‌کند تا آب را با فشار قوی و مناسب به دسترس آدمی برساند. دانستن چگونگی عملکرد سیستم آب چاه به هنگام انتخاب سیستم تصفیه آب مهم است؛ زیرا اگر از سیستم تصفیه اشتباه استفاده شود، می‌تواند فشار آب و میزان جریان داخل خانه را تحت تأثیر قرار دهد. به عنوان مثال اگر چاه از مخزن فشار استفاده می‌کند، باید سیستم تصفیه آب پس از مخزن فشار نصب شود تا از آسیب رساندن به پمپ چاه جلوگیری شود.

هنگامی که در خانه خود شیر آب را باز می‌کنید، انتظار دارید که آب با دبی مشخص و با فشار آب خوب جریان یابد. فشار آب در لوله‌ها و سیستم فشار، باعث جریان آب برای استفاده شما می‌شود. اگر منزلتان از خدمات آب شهری استفاده می‌کند، فشار آب توسط یا شرکت آب محلی کنترل می‌شود.

اگر هم خانه شما روی چاه است و از آب چاه استفاده می‌کنید، برای ایجاد این فشار به پمپ و مخزن فشار احتیاج دارید. مگر اینکه در تپه‌ای در نزدیکی آن محل، مخزن ذخیره داشته باشید تا فشار جاذبه را بدست آورید.

پمپ آب خانگی در سیستم چاه شما با استفاده از هوای فشرده، فشار آب را ایجاد می‌کند. به دلیل این فشار وقتی دریچه یا شیر آب در خانه شما باز می‌شود، آب به راحتی از لوله آب خارج می‌شود.

وقتی آب مخزن فشار به زیر سطح از پیش تعیین شده می رسد، یک سوئیچ فشار فعال می شود که پمپ را روشن می کند. سپس پمپ، مخزن فشار را دوباره پر می کند. سوپاپ چک (شیر یک طرفه) باعث می‌شود که فشار مخزن شما به سمت پایین چاه برگردد. ترکیبی از مخزن فشار، کلید فشار، شیر چک و پمپ همان چیزی است که باعث می شود آب از خانه شما عبور کند. در واقع مخازن تحت فشار که به عنوان مخازن ذخیره سازی کوچک برای خانه شما نیز عمل می کنند، به طور کلی قرار است فشار را در 20 پوند بر اینچ مربع (PSI) تنظیم کنند و در همان وضعیت نگه‌دارند.

به عنوان مثال بسیاری از خانه‌ها فشار آب را روی PSI 40 و در PSI 60 برای روشن شدن پمپ آب تنظیم کرده‌اند. پس اگر فشار به زیر PSI 40 کاهش یابد، پمپ آب خانگی روشن شده و فشار را قبل از قطع و خاموش کردن مجدد به 60 پی اس ای می‌رساند.

روش تنظیم پمپ آب

پمپ‌های آب خانگی به دو دسته تقسیم می‌شوند :

 *الکتروپمپ‌های افزایش فشار آب

*الکتروپمپ‌های آب در گردش (سیرکولاتور یا پمپ های برگشت آب گرم)

الکتروپمپ های سیرکولاتور برای به گردش درآوردن آب گرم در یک مدار بسته (مثل شوفاژخانه ها) استفاده می‌شود و عموما الکتروموتورهای آنها 1500 دور هستند. ولی الکتروموتورهای پمپ افزایش فشار آب 3000 دور هستند . بدیهی است که هرچه میزان دور الکتروموتور بیشتر باشد، میزان فشار نیز در کار بیشتر خواهد بود.

پمپ آب خانگی

خرید پمپ آب خانگی

پمپ آب مناسب برای هر مکان و شرایط می‌تواند دارای ویژگی‌های خاصی باشد که سنجیدن این شرایط و انتخاب بهترین مدل پمپ برعهده متخصصین این کار است. اگر می‌خواهید بهترین پیشنهاد را براساس وضعیت محل زندگیتان دریافت کنید، با متخصصان ما در وان فیلتر تماس برقرار کنید.

چه نوع پمپ آبی برای نیاز ما مناسب است؟

واقعیت این است که برای انتخاب کارآمدترین پمپ به اطلاعات مختلفی نیاز است. برای مثال دانستن متراژ، تعداد طبقات، حجم آب مصرفی و… همگی بر تعیین پمپ مناسب تاثیر دارند. پس بهتر است که با متخصصان ما تماس برقرار کنید.

آیا ضمانت بی صدا بودن پمپ واقعی است؟

در واقع باید بدانید که شما پمپ بی صدا نخواهید خرید. بلکه پمپ‌ها با توجه به میزان دور الکتروموتورشان دارای صدا و فشار متفاوتی هستند.

آیا هواگیری بسیار مهم است؟

بله، پس از اینکه پمپ را نصب کردید و پس از روشن کردن آن باید حتما هواگیری انجام شود؛ در غیر این‌صورت بطور حتم پمپ آسیب جدی خواهد دید.

چرا پمپ آب صدایی مانند زوزه دارد؟

این صدا بدلیل خرابی بلبرینگ است.

درباره نویسنده :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *